Aktualności

NOC MUZEÓW

Prawie dwieście osób skorzystało z okazji, by bezpłatnie zwiedzić Muzeum Papiernictwa 20 maja podczas Nocy Muzeów. 

Placówka była czynna do godz. 22. W programie była prezentacja wystawy czasowej „Z pięćsetką przez stulecia” (prowadzący – kurator ekspozycji Jan Bałchan), prelekcja nt. techniki sitodruku (Dawid Hadar, grafik, fotograf i instruktor warsztatów artystycznych przy Muzeum Sztuki w Tel Awiwie), warsztaty sitodruku dla zainteresowanych oraz nocne zwiedzanie papierni

Wydarzenie polecało Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Dolnośląski.

Dziękujemy za liczne odwiedziny!


MAJÓWKA 2017

Podczas długiego weekendu majowego (29 IV – 3 V) Muzeum Papiernictwa przeżywało prawdziwy najazd gości. Dziękujemy!

Każdy mógł wykonać kartkę papieru ze znakiem wodnym, prezentującym w przeźroczu daty 1 i 3 maja, oraz odbicie swojej dłoni w papierze. Oprócz wystawy stałej dostępna była wystawa czasowa „Z pięćsetką przez stulecia”, prezentująca banknot 500-złotowy w różnych dziejowych odsłonach.


POLICHROMIE ZNOWU DOSTĘPNE!

Informujemy, że sale, w których prezentowana jest wystawa czasowa "Z pięćsetką przez stulecia" oraz unikatowa polichromia, są znowu dostępne dla zwiedzających. Zapraszamy!

DUSZNICKA WYSTAWA „WĘDRUJĄCA” W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIEM

Od 21 kwietnia do 20 sierpnia 2017 r. będzie można obejrzeć wystawę Dzieje papieru i papiernictwa w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. W ekspozycji oprócz wątków związanych z historią papieru zaprezentowane zostały m.in. wzorniki różnych firm papierniczych, pochodzące z okresu międzywojennego oraz zabytkowe urządzenia służące do oznaczenia cech i właściwości papieru. Wystawie towarzyszą warsztaty czerpania papieru, cieszące się zawsze dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju na czas prezentacji wystawy w Skarżysku-Kamiennej przygotowało również plansze informacyjne dotyczące najstarszych młynów papierniczych działających w rejonie Gór Świętokrzyskich, jak i dwóch niewielkich fabryk produkujących papier w Dołach Biskupich i Bodzechowie.


PRZEMY NA PAPIER, SZKŁO I ETER

Takiej medialnej ekspansji Muzeum Papiernictwa jeszcze nigdy nie było! W trzeciej dekadzie kwietnia, będziemy w telewizji, radiu i prasie – zarówno ogólnopolskiej, jak i regionalnej. Szerzej niż zwykle poczytacie o nas także w Internecie.

Nasza kampania zbiegła się z premierą nowego odcinka niezwykle popularnego programu telewizyjnego autorstwa Radosława Kotarskiego pt. „Podróże z historią”. Zrealizowany w naszym młynie papierniczym 21 lutego br., został wyemitowany przez kanał TVP2 w sobotę 22 kwietnia o godz. 11.40. Przewidywane są powtórki.

Z kampanią w mediach ogólnopolskich startujemy w sobotę 22 kwietnia. Przez tydzień w radiu ZET wyemitowanych zostanie czterdzieści 30-sekundowych spotów zachęcających do odwiedzania dusznickiego młyna papierniczego.

Emisja półminutowego telewizyjnego spotu reklamowego Muzeum Papiernictwa rozpoczyna się w niedzielę 23 kwietnia na antenie TVP1. Będzie on nadany dwunastokrotnie w okresie do końca miesiąca w godz. 18-21. Pierwszy – o godz. 18:32 przed programem „Jaka to melodia”.

Nasze ogłoszenia pojawią się w „Gazecie Wyborczej” – zarówno w wydaniu ogólnopolskim, jak i regionalnym, w branżowym miesięczniku „Przegląd Papierniczy”, a lokalnie w tygodniku „Euroregio Glacensis”. W dniach 24-30 kwietnia będzie nas można znaleźć na stronach portalu informacyjnego Interia oraz portalu „Gazety Wrocławskiej”.

Skąd ta aktywność medialna? Oczywiście Muzeum Papiernictwa nie mogłoby pozwolić sobie na taką kampanię opierając się o własny budżet. Realizowana ona jest w ramach projektu „Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów”. Projekt jest finansowany z funduszy norweskich i funduszy EOG, środków samorządu dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”.


Z „13” w ZABRZU

Za nami IX Międzynarodowe Targi Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej w Zabrzu. Odbyły się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji  w dniach 7-8 kwietnia.

W tym roku partnerem Targów był włoski region Vallagarina i tamtejsze miasto Rovereto.  Muzeum  Papiernictwa wraz z członkami „Turystycznej Trzynastki” – Kopalnią Złota w Złotym Stoku, Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju, Szlakiem Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju, Twierdza Kłodzką, Twierdza w Srebrnej Górze i Ski-Raft  z Barda – prezentowało swoją ofertę na wspólnym stoisku. Jak co roku dla odwiedzających targi organizowano  liczne konkursy i atrakcje, degustacje regionalnych specjałów, występy muzyczne, warsztaty rzemieślnicze oraz warsztaty edukacyjne. Gwiazdą tegorocznych targów był Paolo Cozza, który prezentował przepisy kulinarne z Włoch.

WEEKEND ZA PÓŁ CENY!

Muzeum Papiernictwa po raz kolejny włączyło się w inicjatywę „Polska. Zobacz Więcej – weekend za pół ceny”, której organizatorem jest Polska Organizacja Turystyczna.

W dniach 1-2 kwietnia ceny biletów wstępu na wystawy stałe i czasowe Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju obniżone zostały o połowę. Promocja objęła również bilet na sobotnie warsztaty papiernicze, w ramach którego można było wykonać kartkę papieru w kształcie wielkanocnego jaja.


MISJA POLICHROMIA

Na pierwszej kondygnacji strychowej głównego budynku młyna papierniczego znajdują się unikatowe malowidła ścienne - polichromie. Odsłonięto je ok. 1960 r. i co ciekawe, nie były znane ostatnim właścicielom obiektu, rodzinie Wiehrów. Malowidła przedstawiają: sceny rodzajowe,  motywy roślinne, a także biblijną scenę, identyfikowaną jako "Pożegnanie Józefa z żoną Putyfara". Za czas ich powstania uznaje się XVII-XVIII wiek.

Polichromie stały się tematem warsztatów konserwatorskich, zorganizowanych 14 marca 2017 w Muzeum Papiernictwa.  Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali znawcy związani z konserwacją malowideł oraz badacze zajmujący się tematyką malarstwa nowożytnego: prof. dr hab. Andrzej Kozieł (Uniwersytet Wrocławski), Sylwia Szoc (konserwator), Adam Szeląg (Uniwersytet Wrocławski), Joanna Stoklasek-Michalak (Muzeum Ziemi Kłodzkiej) oraz Tomasz Nowicki (Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej). Celem spotkania było zaprezentowanie stanu badań dotyczącego malowideł, etapów ich konserwacji, ale także próba dokładnego datowania polichromii oraz dokonania oceny ich walorów artystycznych na tle sztuki Ziemi Kłodzkiej i Śląska. Warsztaty staną się punktem wyjścia do szerszego opracowania. 

Opisywane malowidła udostępniane są zwiedzającym w cenie biletu wstępu do Muzeum Papiernictwa.

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach realizacji zadania dofinansowanego z funduszy norweskich oraz funduszy EOG, pochodzących z Liechtensteinu, Islandii i Norwegii, oraz środków krajowych.


 

 

DzisiajDzisiaj102
WczorajWczoraj699
Wszystkie od 26.03.2011Wszystkie od 26.03.2011455003

Obiekt przystosowany

dla osób niepełnosprawnych

Newsletter