Archiwum wystaw czasowych

ZOBACZ NOWĄ PIĘĆSETKĘ I JEJ STARSZE SIOSTRY

Czas trwania: 10 marca - 28 maja

Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego na awersie wszedł do obiegu 10 lutego br. Muzeum Papiernictwa prezentuje go na wystawie „Z pięćsetką przez stulecia”.

Główny bohater ekspozycji to właśnie banknot 500-złotowy, ale w różnych dziejowych odsłonach. Zobaczyć więc można pierwsze pięćsetki, pochodzące z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej oraz banknoty markowe i złotowe II Rzeczypospolitej. Nie brakuje okupacyjnego „górala”, o którym śpiewano w filmie „Zakazane piosenki”. Swoje pięćsetki miała również Polska Ludowa i nie wszyscy dziś wiedzą, że w latach siedemdziesiątych władze nie zgodziły się, by na banknocie o takim nominale pojawiła się Maria Curie-Skłodowska – zastąpił ją ostatecznie Tadeusz Kościuszko.  Te i inne ciekawostki przekazał uczestnikom wernisażu kustosz wystawy Jan Bałchan,  przedstawił również zabezpieczenia najnowszej polskiej pięćsetki.

Podczas otwarcia wystawy dyrektor Maciej Szymczyk nadał duszniczance Elżbiecie Dembickiej tytuł honorowego kustosza Muzeum Papiernictwa – w podziękowaniu za nieodpłatne przekazanie placówce kolekcji historycznych banknotów.

Ekspozycja będzie czynna do 28 maja br. Zapraszamy!


 

 

W MATEMATYCZNYM UJĘCIU. DRUGA STRONA PROF. JERZEGO OLKA

Czas trwania: 15 grudnia 2016 - 28 lutego 2017

„Druga strona” prof. Jerzego Olka to wystawa-instalacja z płyt CD, na których autor naniósł proste rysunki. Za ich pomocą artysta chciał przekazać skomplikowany i wieloznaczny obraz świata i kosmosu.

Wystawa ta to niejako przewodnik po obszarach nie tylko wyobraźni artysty, ale również życiorysu i wrażliwości. Sztuka Jerzego Olka przenosi nas w inne rejony rzeczywistości. Te, które stanowią matematyczną konstrukcję. Rysunki są w pewnej sferze odpowiednikiem równań matematycznych – Ewa Sonnenberg.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TV Kłodzka, miesięcznik Odra oraz pismo artystyczno-literackie Rita Baum.


PAPIER DO POTĘGI "K"

Czas trwania: 9 grudnia 2016 - 31 marca 2017

Wystawa prezentowała twórczość dwóch artystek: Kikis Alamo, pochodzącej z Kraju Basków oraz Krystyny Dyrdy-Kortyki z Wrocławia. Autorki ekspozycji to przedstawicielki nowej dziedziny sztuki współczesnej – tzw. sztuki papieru – traktującej papier jako tworzywo, a nie tylko jako podłoże lub nośnik.

Obie artystki to osoby mocno zaangażowane w społeczny dyskurs dotyczący sposobów spędzania wolnego czasu przez osoby w wieku senioralnym. Dzięki swojej twórczości bezpośrednio włączają się w promocję, coraz bardziej popularnych trendów mających na celu artystyczną aktywizację osób starszych.

Krystyna Dyrda-Kortyka ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz w 1970 r. Od 1975 r. zajmuje się tkaniną artystyczną, należy do wrocławskiej grupy tkackiej 10xTAK. W latach 1988 i 1998 byłą stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1996-2004 prowadziła zajęcia z malarstwa w prywatnej szkole ABRYS we Wrocławiu. W r. 2005 przyczyniła się do współzałożenia Akademii Sztuki III Wieku, placówki edukacyjnej dla dorosłych. Współpracę z dusznickim Muzeum Papiernictwa rozpoczęła się w latach 90.

Krystyna Dyrda-Kortyka jest laureatką wielu wyróżnień i nagród, m.in. w 2004 r. otrzymała II nagrodę na wystawie „Ornat paschalny” w Poznaniu. Jej prace są w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jak również Stołecznym Biurze Wystaw Artystycznych w Warszawie. Wzięła udział w 21 wystawach indywidualnych i ponad 120 zbiorowych w kraju i za granicą.

Kikis Alamo pochodzi z Meksyku. Na meksykańskim Uniwersytecie Iberoamerykańskim ukończyła projektowanie graficzne oraz studia w zakresie projektowania tkanin. Jest wykładowcą tej uczelni, jak również Uniwersytetu Miejskiego w oddziałach Xochimilco i Atzcapotzalco, Szkoły Wzornictwa i Rzemiosł oraz Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku. W 1982 r. przyczyniła się do współzałożenia pracowni projektowania i ręcznej produkcji papieru PAPERKI w Hondarribii, nieopodal San Sebastian w Hiszpanii, gdzie żyje i mieszka do dnia dzisiejszego. Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Madrycie, Barcelonie, Paryżu, Bazylei, Monachium oraz w Irlandii.

Organizatorzy: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


 

MUZEUM PAPIERNICTWA MIEJSCEM SPOTKAŃ MŁODYCH DUSZNICZAN

CZAS TRWANIA - 5 PAŹDZIERNIKA - 11 GRUDNIA

Od początku stycznia 2016 roku dzieci i młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół w Dusznikach-Zdroju uczestniczyły w zajęciach artystycznych realizowanych na terenie dusznickiego Muzeum. Przez ten czas w weekendowe popołudnia budynek XVII-wiecznego młyna papierniczego stawał się miejscem kreatywnych spotkań młodych duszniczan. Pod okiem koordynatora projektu, Doroty Zielińskiej-Pytlowany, młodzi artyści tworzyli barwne kolaże, kompozycje z masy papierniczej oraz książki artystyczne na papierze czerpanym. Spośród powstałych prac wytypowano najciekawsze, które zaprezentowane zostały na wystawie w Muzeum Papiernictwa. Patronat honorowy nad ekspozycją objął Burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 11 grudnia.

Jakie będą dalsze losy ekspozycji? Po 11 grudnia trafi ona na Oddział Medycyny Paliatywnej i Oddział Chirurgii Plastycznej dla Dzieci w Polanicy-Zdroju. Wybrane prace ozdobią ściany tych pomieszczeń.


DzisiajDzisiaj46
WczorajWczoraj585
Wszystkie od 26.03.2011Wszystkie od 26.03.2011475637

Obiekt przystosowany

dla osób niepełnosprawnych

Newsletter