Archiwum wystaw czasowych

W MATEMATYCZNYM UJĘCIU. DRUGA STRONA PROF. JERZEGO OLKA

Czas trwania: 15 grudnia 2016 - 28 lutego 2017

„Druga strona” prof. Jerzego Olka to wystawa-instalacja z płyt CD, na których autor naniósł proste rysunki. Za ich pomocą artysta chciał przekazać skomplikowany i wieloznaczny obraz świata i kosmosu.

Wystawa ta to niejako przewodnik po obszarach nie tylko wyobraźni artysty, ale również życiorysu i wrażliwości. Sztuka Jerzego Olka przenosi nas w inne rejony rzeczywistości. Te, które stanowią matematyczną konstrukcję. Rysunki są w pewnej sferze odpowiednikiem równań matematycznych – Ewa Sonnenberg.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TV Kłodzka, miesięcznik Odra oraz pismo artystyczno-literackie Rita Baum.


MUZEUM PAPIERNICTWA MIEJSCEM SPOTKAŃ MŁODYCH DUSZNICZAN

CZAS TRWANIA - 5 PAŹDZIERNIKA - 11 GRUDNIA

Od początku stycznia 2016 roku dzieci i młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół w Dusznikach-Zdroju uczestniczyły w zajęciach artystycznych realizowanych na terenie dusznickiego Muzeum. Przez ten czas w weekendowe popołudnia budynek XVII-wiecznego młyna papierniczego stawał się miejscem kreatywnych spotkań młodych duszniczan. Pod okiem koordynatora projektu, Doroty Zielińskiej-Pytlowany, młodzi artyści tworzyli barwne kolaże, kompozycje z masy papierniczej oraz książki artystyczne na papierze czerpanym. Spośród powstałych prac wytypowano najciekawsze, które zaprezentowane zostały na wystawie w Muzeum Papiernictwa. Patronat honorowy nad ekspozycją objął Burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 11 grudnia.

Jakie będą dalsze losy ekspozycji? Po 11 grudnia trafi ona na Oddział Medycyny Paliatywnej i Oddział Chirurgii Plastycznej dla Dzieci w Polanicy-Zdroju. Wybrane prace ozdobią ściany tych pomieszczeń.


WYSTAWA HISTORYCZNE BANKNOTY Z KOLEKCJI MUZEUM PAPIERNICTWA

Czas trwania - 1 września - 2 października

Wystawa „Historyczne banknoty z kolekcji Muzeum Papiernictwa” prezentowała wybrane nowo zakupione banknoty z kolekcji Czesława Miłczaka, prywatnego kolekcjonera. W jej skład wchodziły banknoty, wprowadzone do obiegu w okresie I wojny światowej przez niemieckie władze Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego, banknoty markowe i złotowe II Rzeczypospolitej oraz banknoty drukowane podczas II wojny światowej na obszarze Generalnej Guberni przez hitlerowskiego okupanta.

Banknoty stanowiły spójną kolekcję, która doskonale obrazowała historię pieniądza na ziemiach polskich w I połowie XX wieku. Kolekcja umożliwiała również prześledzenie zmian w technikach drukarskich zastosowanych w procesie produkcji banknotów oraz w ich zabezpieczaniu przed fałszerstwem. W przeważającej części były one znakowane nowego typu filigranami tonowymi – bieżącymi i umiejscowionymi. W skład kolekcji wchodziły wyłącznie polskie banknoty, jednakże powstałe w różnych drukarniach europejskich. Cześć  z nich wydrukowano w Anglii, Austrii, Francji, Niemczech i na Węgrzech, natomiast banknoty złotowe II Rzeczypospolitej przeważnie produkowane były w kraju (Warszawa, Kraków, Bydgoszcz).

Środki na zakup kolekcji Muzeum Papiernictwa pozyskało po raz kolejny z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach  programu operacyjnego Kolekcje Muzealne (46.000 zł), a wkład własny zapewnił Samorząd Województwa Dolnośląskiego. 

Ekspozycja dostępna była od 1 września do 2 października 2016. Patronat medialny nad nią objął tygodnik Euroregio Glacensis.


WYSTAWA PLAKATÓW DUSZNICKICH FESTIWALI CHOPINOWSKICH

Czas trwania - 27 lipca - 31 września 2016

27 lipca Muzeum Papiernictwa udostępniło zwiedzającym wystawę prezentującą najciekawsze plakaty Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, najstarszego festiwalu pianistycznego na świecie. W tym roku przypada jego 71. edycja. Prezentowane plakaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju. Te najciekawsze, zaprojektowane zostały przez wybitnych artystów, jak chociażby Tadeusza Ciałowicza, pioniera wrocławskiej szkoły plakatu, architekta wnętrz, projektanta mebli, neonów. Na wystawie w Muzeum Papiernictwa zobaczymy plakat jego autorstwa z 1985 roku.


DzisiajDzisiaj301
WczorajWczoraj580
Wszystkie od 26.03.2011Wszystkie od 26.03.2011417776

Obiekt przystosowany

dla osób niepełnosprawnych

Newsletter