Wystawy czasowe

ZOBACZ NOWĄ PIĘĆSETKĘ I JEJ STARSZE SIOSTRY

Czas trwania: 10 marca - 28 maja

Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego na awersie wszedł do obiegu 10 lutego br. Muzeum Papiernictwa prezentuje go na wystawie „Z pięćsetką przez stulecia”.

Główny bohater ekspozycji to właśnie banknot 500-złotowy, ale w różnych dziejowych odsłonach. Zobaczyć więc można pierwsze pięćsetki, pochodzące z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej oraz banknoty markowe i złotowe II Rzeczypospolitej. Nie brakuje okupacyjnego „górala”, o którym śpiewano w filmie „Zakazane piosenki”. Swoje pięćsetki miała również Polska Ludowa i nie wszyscy dziś wiedzą, że w latach siedemdziesiątych władze nie zgodziły się, by na banknocie o takim nominale pojawiła się Maria Curie-Skłodowska – zastąpił ją ostatecznie Tadeusz Kościuszko.  Te i inne ciekawostki przekazał uczestnikom wernisażu kustosz wystawy Jan Bałchan,  przedstawił również zabezpieczenia najnowszej polskiej pięćsetki.

Podczas otwarcia wystawy dyrektor Maciej Szymczyk nadał duszniczance Elżbiecie Dembickiej tytuł honorowego kustosza Muzeum Papiernictwa – w podziękowaniu za nieodpłatne przekazanie placówce kolekcji historycznych banknotów.

Ekspozycja będzie czynna do 28 maja br. Zapraszamy!


 

 

DzisiajDzisiaj103
WczorajWczoraj699
Wszystkie od 26.03.2011Wszystkie od 26.03.2011455004

Obiekt przystosowany

dla osób niepełnosprawnych

Newsletter